52
Lokalizacja zdjęć z Wielkich Schodów
Krótki opis
„Zmory” – mroczny portret dojrzewania na tle galicyjskiego miasteczka
Film Zmory w reżyserii Wojciecha Marczewskiego to jedno z najważniejszych dzieł polskiego kina lat 70., oparte na powieści Emila Zegadłowicza. Opowiada historię Mikołaja Srebrnego, chłopca wchodzącego w dorosłość w dusznej atmosferze szkoły z internatem. Tam zderza się z hipokryzją dorosłych i brutalnością systemu. To opowieść o utracie niewinności i walce o własną tożsamość w społeczeństwie pełnym zakłamania. Film był kręcony w Tarnowie, którego autentyczna zabudowa i zachowany klimat XIX-wiecznego miasta idealnie oddały atmosferę Galicji. Tarnowskie sceny powstały na Wielkich Schodach, nad rzeką Wątok a także na ulicach Starego Miasta – szczególnie przy Rynku, ul. Żydowskiej i w okolicach katedry. Niektóre ujęcia kręcono w Parku Strzeleckim i na ul. Goldhammera.
Ciekawostki z planu:
▶️ Mieszkańcy Tarnowa chętnie brali udział jako statyści – zwłaszcza w scenach miejskich.
▶️ Ekipa filmowa chwaliła lokalne piekarnie za… codzienne dostawy świeżych bułek o 4 rano – ponoć lepszych niż te w Warszawie.
▶️ Ze względu na autentyczność miejsca, twórcy zrezygnowali z wielu scenografii – Tarnów „zagrał sam siebie”. „Zmory” to nie tylko film – to również ważny rozdział w filmowej historii Tarnowa.