Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

23

 

Lokalizacja Ogrodu Saskiego

Plac Piłsudskiego, Wejście do Ogrodu

Grób Nieznanego Żołnierza

Fontanna Wielka

Plac Zabaw

Saxon Garden Ornamental Lake

Krótki opis Ogrodu Saskiego

Ogród Saski powstawał na przestrzeni lat 1724-1748 bazując na francuskim Wersalu. Założony został przez króla Augusta II Mocnego i oddany do użytku mieszkańców już w 1727 roku. Jednak z ogrodu mogły korzystać osoby, tylko schludnie ubrane. Ogród od początku stał się ulubionym miejscem mieszkańców, zyskując dużą popularność. W XVIII wieku w ogrodzie miały miejsce recitale orkiestry janczarskiej króla Augusta II dającej tzw. Koncerty Promenadowe. W tym czasie wybudowano też pijalnie wód, która umocniła przekonanie o wyjątkowości tego miejsca. Ponadto w 1855 wybudowano pierwszy warszawski wodociąg, przesyłający wodę z Wisły do stacji pomp przy ul. Karowej. Wzniesiony w Ogrodzie wodozbiór na wzór rzymskiej świątyni Westy, piastował rolę wieży ciśnień. Wodę rozprowadzano do 16 zdrojów oraz 4 fontann mieszczących się na terenie Warszawy. Najefektowniejsza z nich, która zachowała się do dnia dzisiejszego mieściła się właśnie w Ogrodzie Saskim.

Dzisiaj to miejsce, jak dawniej zawsze mocno tętni życiem i jest chętnie odwiedzane nie tylko przez warszawiaków, ale przez większość turystów. Rozpoczynając zwiedzanie Ogrodu Saskiego jawi się nam obszerny Plac Piłsudzkiego, na który spogląda sam Marszałek z pomnika usytuowanego naprzeciw, po drugiej stronie ulicy. W tym miejscu odbywają się też wszystkie ważniejsze uroczystości Państwowe. Zmierzając w kierunku ulicy Królewskiej dojdziemy do słynnych schodów, Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej z 2010 roku. Przed wejściem do Ogrodu mieści się Grób Nieznanego Żołnierza gdzie wita nas warta honorowa Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Tuż za Arkadami znajduje się najważniejsze miejsce Ogrodu z kultową Wielką Fontanną po środku, pięknym klombem, wieloma ciekawymi rzeźbami i ławeczkami do wypoczynku w zaciszu drzew. Skręcając w lewo przy fontannie dojdziemy do placu zabaw z różnymi atrakcjami.

Następnie, kierując się w kierunku ulicy Marszałkowskiej dojdziemy do Płyty Upamiętniającej Poległych Polaków w II wojnie światowej z napisem: W WIELKIEJ WOJNIE NARODÓW PRZECIWKO HITLERYZMOWI 6000000 POLAKÓW W TYM 800000 MIESZKAŃCÓW WARSZAWY. ZWYCIĘŻYLIŚMY BY ŻYĆ WOLNI W POKOJU BRATERSTWIE I SPRAWIEDLIWOŚCI. Kolejno przechadzając się alejkami w kierunku północnym natrafimy na uroczo usytuowany Pomnik Marii Konopnickiej. Stamtąd przechodzimy pod wodozbiór usytuowany na wzniesieniu nazywany Świątynią Westy. Z góry rozciąga się piękny widok na staw z rzeźbą chłopca po środku. Staw powstał w miejscu wykopu ziemi, która posłużyła do usypania wzgórza pod wodozbiór. Spacerując alejkami wokół stawu napotykamy wiele pięknych drzew i unikatowych krzewów. Zataczając koło dochodzimy do alei głównej z słynnymi rzeźbami i atrakcjami dla dzieci. Na pochwałę zasługuje duża ilość ławek ustawionych w zaciszu drzew, które zapełniają się spacerowiczami.

Ogród Saski w Warszawie, czyli od Sasa do Lasa

Ogród Saski – pierwszy publiczny park w Polsce

Czytany 2 razy