23
Lokalizacja Ogrodu Saskiego
Plac Piłsudskiego, Wejście do Ogrodu
Grób Nieznanego Żołnierza
Fontanna Wielka
Plac Zabaw
Saxon Garden Ornamental Lake
Krótki opis Ogrodu Saskiego
Ogród Saski powstawał na przestrzeni lat 1724-1748 bazując na francuskim Wersalu. Założony został przez króla Augusta II Mocnego i oddany do użytku mieszkańców już w 1727 roku. Jednak z ogrodu mogły korzystać osoby, tylko schludnie ubrane. Ogród od początku stał się ulubionym miejscem mieszkańców, zyskując dużą popularność. W XVIII wieku w ogrodzie miały miejsce recitale orkiestry janczarskiej króla Augusta II dającej tzw. Koncerty Promenadowe. W tym czasie wybudowano też pijalnie wód, która umocniła przekonanie o wyjątkowości tego miejsca. Ponadto w 1855 wybudowano pierwszy warszawski wodociąg, przesyłający wodę z Wisły do stacji pomp przy ul. Karowej. Wzniesiony w Ogrodzie wodozbiór na wzór rzymskiej świątyni Westy, piastował rolę wieży ciśnień. Wodę rozprowadzano do 16 zdrojów oraz 4 fontann mieszczących się na terenie Warszawy. Najefektowniejsza z nich, która zachowała się do dnia dzisiejszego mieściła się właśnie w Ogrodzie Saskim.
Dzisiaj to miejsce, jak dawniej zawsze mocno tętni życiem i jest chętnie odwiedzane nie tylko przez warszawiaków, ale przez większość turystów. Rozpoczynając zwiedzanie Ogrodu Saskiego jawi się nam obszerny Plac Piłsudzkiego, na który spogląda sam Marszałek z pomnika usytuowanego naprzeciw, po drugiej stronie ulicy. W tym miejscu odbywają się też wszystkie ważniejsze uroczystości Państwowe. Zmierzając w kierunku ulicy Królewskiej dojdziemy do słynnych schodów, Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej z 2010 roku. Przed wejściem do Ogrodu mieści się Grób Nieznanego Żołnierza gdzie wita nas warta honorowa Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Tuż za Arkadami znajduje się najważniejsze miejsce Ogrodu z kultową Wielką Fontanną po środku, pięknym klombem, wieloma ciekawymi rzeźbami i ławeczkami do wypoczynku w zaciszu drzew. Skręcając w lewo przy fontannie dojdziemy do placu zabaw z różnymi atrakcjami.
Następnie, kierując się w kierunku ulicy Marszałkowskiej dojdziemy do Płyty Upamiętniającej Poległych Polaków w II wojnie światowej z napisem: W WIELKIEJ WOJNIE NARODÓW PRZECIWKO HITLERYZMOWI 6000000 POLAKÓW W TYM 800000 MIESZKAŃCÓW WARSZAWY. ZWYCIĘŻYLIŚMY BY ŻYĆ WOLNI W POKOJU BRATERSTWIE I SPRAWIEDLIWOŚCI. Kolejno przechadzając się alejkami w kierunku północnym natrafimy na uroczo usytuowany Pomnik Marii Konopnickiej. Stamtąd przechodzimy pod wodozbiór usytuowany na wzniesieniu nazywany Świątynią Westy. Z góry rozciąga się piękny widok na staw z rzeźbą chłopca po środku. Staw powstał w miejscu wykopu ziemi, która posłużyła do usypania wzgórza pod wodozbiór. Spacerując alejkami wokół stawu napotykamy wiele pięknych drzew i unikatowych krzewów. Zataczając koło dochodzimy do alei głównej z słynnymi rzeźbami i atrakcjami dla dzieci. Na pochwałę zasługuje duża ilość ławek ustawionych w zaciszu drzew, które zapełniają się spacerowiczami.