Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

22

 

Lokalizacja Łazienek Królewskich

Parking prywatny przy Agrykoli

Fajne miejsce na zaparkowanie samochodu tuż przy Łazienkach Królewskich. Na wyciągnięcie ręki dwie restauracje, oraz wiele ciekawych atrakcji na czele z Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskich.

Parking Łazienek przy ul. Parkowej

Wybierając się samochodem do Łazienek Królewskich warto też skorzystać z darmowego parkingu przy ulicy Parkowej, tuż obok restauracji Belvedere. Niestety ten parking jest dość ciasny i trzeba uważać na otarcie karoserii. Dlatego najlepiej przyjechać rankiem, ponieważ wtedy łatwiej o wolne miejsce, wtedy można jeszcze znaleźć kawałek cienia.

Ogród Botaniczny UW

Spacer po niezwykłych i jedynych w swoim rodzaju Łazienkach Królewskich proponuję rozpocząć od spędzenia czasu w bajecznej różnorodności roślinnej jaką oferuje Mały Ogród Botaniczny. Świetna organizacja miejsca w romantycznej scenerii spełni wszelkie oczekiwania zarówno zakochanej pary jak i rodziny z dziećmi planującej niezapomnianą sesję zdjęciową w plenerze.

Niepodległa – Miejsce Spotkań

Klimatyczne miejsce na odpoczynek przy kawie i pysznym ciastku lub lodach. Warto skorzystać też i posilić się kanapką ładując energię na dalszą podróż po parku.

Pomnik Henryka Sienkiewicza

Polski powieściopisarz i Noblista na pomniku w bardzo oryginalnej odsłonie w pozycji siedzącej, upuszczający kartki swojego rękopisu. Autorem dzieła jest współczesny artysta-rzeźbiarz, Kazimierz Gustaw Zemła.

Pomnik Fryderyka Chopina

Magiczne miejsce z pięknym pomnikiem naszego wielkiego kompozytora. Wokół znajduje się duża ilość drzew, kwiatów przepięknych róż oraz sporo ławeczek do kontemplacji w zaciszu drzew. Tłumnie odwiedzane, zwłaszcza w okresie letnim od końca maja do końca września, gdzie w każdą niedzielę o godzinie 12:00 i 16:00 odbywają się recitale muzyki Chopina w wykonaniu często znanych pianistów.

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

Potężny pomnik ustawiony tuż przy Belwederze na którym widzimy Marszałka opierającego się o swoją szablę. Po niżej pomnika, za bramą w dużej gablocie znajduje się słynny Cadillac 355D Marszałka Piłsudskiego z 1934 roku.

Świątynia Sybilli

Uroczy zakątek z widokiem na staw i pięknymi lwami pilnującymi świątyni, które zwłaszcza upodobały sobie dzieci. Ciche, spokojne i urocze miejsce cieszący się ogromną popularnością, także dla amatorów fotografowania. To magiczne miejsce położone wśród bujnej zieleni przyciąga niczym magnes, zwłaszcza w weekendy, kiedy pojawiają się muzycy.

Staw z Pałacem Belwederskim w tle

„Bel vedere” oznacza piękny widok jest ówczesną siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej i jednym z najbardziej znanych zabytków w Polsce. W średniowieczu pałac należał do książąt Mazowieckich. Pałac robi ogromne wrażenie zarówno z zewnątrz jak i od środka.  Z prawdopodobnych informacji wynika, że w połowie XVI wieku Pałac był rezydencją królowej Bony, żony króla Zygmunta Starego.

Pomnik Al. Kamińskiego „Kamyka”

Pomnik ważnej postaci, Aleksandra Kamińskiego, jednego z przywódców Szarych Szeregów oraz autora książek takich jak m.in.: Kamienie na szaniec, Zośka, Antek Cwaniak, Wielka Gra, Parasol i wielu innych. Kamyk był też twórcą metodyki zuchowej, pedagogiem, wychowawcą, instruktorem harcerskim, harcmistrzem oraz żołnierzem Armii Krajowej. Tuż obok pomnika na drodze w kierunku restauracji Belvedere mieści się też ciekawa budowla zwana Świątynią Egipską. Z tarasu Świątyni wpisującego się w otoczenie jako ścieżka, można zrobić ciekawe zdjęcia. Bardzo urocza i mniej zatłoczona część Łazienek z klimatycznymi, łukowatymi mostkami.

Restauracja Belvedere

Smaczne jedzenie i solidna obsługa czyni to miejsce koniecznym odwiedzenia na mapie Łazienek Królewskich, choć nie należy do najtańszych. Na szczególną uwagę zasługuje kawa ze smakołykami w postaci pysznych deserów i ciastek a w szczególności zadowoleni będą amatorzy sernika.

Nowy Plac Zabaw

Wspaniałe integracyjne miejsce do zabawy i wypoczynku stworzone dla wszystkich zwiedzających grup wiekowych. Mieści się w południowej części parku, pomiędzy ul. Parkową a Aleją Chińską. Z placu zabaw mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Miejsce o wartościach naukowych, artystycznych i obywatelskich przeznaczone do edukacji i zabawy z wykorzystaniem naturalnych detali znajdujących się w ogrodach łazienek.

Ogród Pendereckiego

Koniecznym odwiedzenia w czasie po obiedniej przechadzki będzie ten klimatyczny ogród z wybrzmiewającą w tle muzyką klasyczną. Ku uciesze naszych najmniejszych pociech, tuż obok ulokowany został inteligentny, spory plac zabaw z wieloma atrakcjami. Co istotne, plac został przystosowany też dla dzieci na wózkach inwalidzkich

Nowa Palmiarnia

Budynek w formie szklarni ulokowany jest w północno-wschodniej części Łazienek. Przeznaczony został do przechowywania egzotycznej roślinności z muzealnej kolekcji m.in.: Drzewka cytrusowe, laurowe oraz drzewka oliwne. Tutaj znajduje się też nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej składające się z trzech stref: relaksacyjnej z „zieloną biblioteką”, pracowni ekologicznej i strefy malucha, przeznaczonej do zabawy dla całej rodziny. Tuż obok znajdują się darmowe toalety.

Stajnie Kubickiego

Klasyczny budynek powstał w latach 1825-1826 położony na terenie folwarku, mieszczącego się na tyłach Pałacu Myślewickiego. Znajdują się tutaj stajnie, wozownie i bursy. Projektantem budynku był nadworny kwatermistrz budowli królewskich Jakub Kubicki, zdolny wychowanek architekta Domenica Merliniego.

Pałac Myślewicki i Podchorążówka

Klasyczny Pałac w Łazienkach Królewskich wzniesiony w XVIII wieku na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Otaczająca Pałac zieleń oraz całoroczne kwieciste klomby nadają otoczeniu niepowtarzalnego uroku. Z pewnością miejsce to jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w całych Łazienkach. Nieopodal Pałacu znajduje się też popiersie jednego z jego mieszkańców generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, adiutanta Józefa Piłsudskiego. Tuż obok Pałacu znajduje się Wielka Oficyna Podchorążówka bardzo oblegana przez turystów rezerwujących bilety przez Internet na ciekawe wystawy. 

Stara Kordegarda

Położona na tyłach Pałacu na Wyspie, przy Stawie Północnym. Pawilon tzw. Kordegarda był miejscem przeznaczonym na wartownię dla królewskiej straży przybocznej. Budynek zbudowany został w latach 1791-1792 a jego autorem był Jan Chrystian Kamsetzera. Za czasów Stanisława Augusta budynek stał przy drodze głównej do Pałacu. Było to miejsce kontroli przyjezdnych gości z troski o bezpieczeństwo monarchy i mieszkańców Łazienek.

Pałac na Wyspie

Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich jest prawdziwą perłą i jedną z najpiękniejszych rezydencji warszawskiego klasycyzmu. Pierwotnie w budynku mieściła się Łaźnia stanowiąca własność marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Pałac został spalony przez Niemców w 1944 roku, ale na szczęście nie zdążono go wysadzić, choć został ku temu przygotowany. Skomplikowanej odbudowy tuż po wojnie podjął się architekt Jan Dąbrowski a prace trwały aż do roku 1965. Obecnie w latach 2012 do 2015 trwały ogromne prace remontowe Łazienek Królewskich realizowane przez 19 firm. Najważniejszym wyzwaniem konserwatorskim i technicznym była renowacja Pałacu na Wyspie obejmująca wszystkie pomieszczenia wraz z wyposażeniem. Projekt obejmował też rewitalizację otoczenia Pałacu, które możemy dzisiaj podziwiać.

Amfiteatr

Dwuczęściowy amfiteatr z półkolistą widownią podzielony kanałem wodnym wykorzystywanym w przedstawianych sztukach. Amfiteatr położony nad brzegiem Stawu Południowego, powstał w 1785 roku i może pomieścić około 1000 osób.

Biały Dom

Świetnie zachowany osiemnastowieczny budynek, warty zwiedzenia wewnątrz w darmowe piątki. Kolejne piękne miejsce z charakterystyczną fontanną i bogatą roślinnością i unoszącym się wokół bogatym aromatem bazylii tworząc cudowny klimat.

Ogród Chiński

Urocza choć niewielka miejscówka zbudowana w Chińskim klimacie. Główną atrakcją jest mały staw z kaczkami i piękną altaną po środku. Dzieciaki bardzo lubią skakać po dużych kamykach przy wodzie i karmić kaczki. Ponadto jest też klimatyczny łukowaty mostek dla zakochanych stanowiący świetną inscenizację na insta.

Stara Oranżeria

Klasyczna XVIII-wieczna pomarańczarnia z niezwykłymi wnętrzami zbudowana została w latach 1786 do 1788. Według wielu opinii Oranżeria jest najpiękniejszym miejscem w całych Łazienkach. Możliwe jest wynajęcie Oranżerii na ceremonię ślubną, konferencję, koncert a nawet zorganizować uroczystą galę. Pomieszczenia charakteryzują się wspaniałą akustyką i klimatycznym oświetleniem a uzupełnieniem jest historyczny Ogród Oranżeryjny.

Krótki opis Łazienek Królewskich

Łazienki Królewskie to ówczesna letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Dzisiaj stanowi Park-Muzeum w jednym położony na obszernym terenie tworzącym zbiór kilku historycznych ogrodów. Miejsce położone na trasie Traktu Królewskiego, jedno z najbardziej kultowych i ulubionych przez warszawiaków. Pogodne dni oraz dużo miejsca do swobodnej aktywności sprawiają, że utrzymane w średniowiecznym klimacie uliczki zapełniają się ludźmi. Duża ilość ciekawych miejsc i obiektów sprawia, że nie rzadko Łazienki są też planem wielu znanych filmów i seriali. Teren parku jest tak rozległy że ciężko, szczególnie z dziećmi, zobaczyć go całości. Najważniejsze miejsce to Pałac na Wodzie, Amfiteatr oraz Stara Pomarańczarnia. Jest też wiele innych ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, ale wszystko zależy od indywidualnych upodobań.

Łazienki Królewskie otwarte są bezpłatnie codziennie w godzinach od 6.00 do 22.00. Na terenie dostępne są trzy toalety:

Kasy biletowe są czynne godzinę krócej niż muzealne obiekty i znajdują się w.

Godziny przerw w muzealnych kasach:

  • Podchorążówka: wtorek, środa, niedziela: 13.30-14.00; czwartek, piątek, sobota: 14.30-15.00.
  • Stara Oranżeria: wtorek, środa, niedziela: 14.00-14.30; czwartek, piątek: 15.00-15.30; sobota: 15.30-16.00.
  • Stajnie Kubickiego: wtorek, środa, niedziela: 13.00-13.30; czwartek, piątek: 14.00-14.30; sobota: 16.30-17.00.

Skąd wzięła się nazwa „Łazienki Królewskie”?

Historia po godzinach – Łazienki Królewskie 

?? WARSZAWA ? Łazienki Królewskie

Czytany 3 razy