90
Lokalizacja Bloku na Ursynowie
Mieszkanie Adasia Miauczyńskiego
Miejsce gdzie mieszkańcy wyprowadzali psy
Na fragmencie filmu „Kupy psów na skwerach” widoczne są charakterystyczne chodniki i bloki w tle
Krótki opis
Film Dzień Świra, to kultowy polski film z 2002 roku w reżyserii Marka Koterskiego. Głównym bohaterem jest Adam Miauczyński, grany przez znanego i lubianego aktora Marka Kondrata, który zmaga się z kryzysem wieku średniego. Jego życie to codzienna walka z frustracją, rutyną i trudnościami codziennych relacji. Film ukazuje mroczny, lecz pełen humoru portret współczesnego człowieka, który boryka się z problemami egzystencjalnymi. Akcja „Dnia Świra” rozgrywa się w ciągu jednego dnia, a cała fabuła oparta jest na monologach bohatera, który nie potrafi odnaleźć sensu w swoim życiu. Zderzenie jego wewnętrznych przeżyć z rzeczywistością wywołuje zarówno śmiech, jak i smutek.
Koterski doskonale ukazuje absurdalność życia, nie stroniąc od ostrej krytyki społeczeństwa i systemu. Film, pełen czarnego humoru, ma na celu ukazanie problemów jednostki w społeczeństwie. „Dzień Świra” stał się jednym z najważniejszych filmów w polskim kinie, który do dziś pozostaje aktualny i porusza widzów. Film został w dużej mierze nakręcony w Warszawie, a szczególną rolę w filmie odgrywa dzielnica Ursynów, w której znajduje się mieszkanie głównego bohatera, Adama Miauczyńskiego. To właśnie w tej lokalizacji reżyser Marek Koterski stworzył mroczną, ale zarazem pełną komizmu atmosferę filmu. Wiele scen rozgrywa się w blokowiskach Ursynowa, które doskonale oddają codzienność bohatera – monotonną i pełną frustracji.
Mieszkanie Miauczyńskiego, przedstawione w filmie, stanowi centralny punkt akcji, w którym bohater spędza większość swojego dnia, zmierzając ku kryzysowi egzystencjalnemu. Ursynów, z typową dla lat 80. i 90. zabudową bloków, tworzy tło, które świetnie pasuje do klimatu „Dnia Świra”. Miejsce to stało się symbolem przeciętności i rutyny życia w mieście. Te blokowiska, z ich szarością i monotonnością, idealnie odzwierciedlają wewnętrzny stan bohatera. Film wykorzystuje lokalne przestrzenie w sposób, który wprowadza widza w świat codziennych zmartwień, a jednocześnie stanowi tło dla jego egzystencjalnych przemyśleń. Dzięki temu Ursynów na zawsze związany jest z tą produkcją, a mieszkańcy tej dzielnicy mogą z dumą wspominać, że ich okolice były tłem dla jednego z najważniejszych filmów w historii polskiego kina.