Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

16

 

Lokalizacja Cmentarza Powązkowskiego

Brama św. Honoraty

Brama Pięciu Poległych

Brama IV

VI Brama

Aleja Zasłużonych

Kościół

Krótki Opis Cmentarza Powązkowskiego

 

Cmentarz Powązkowski położony w dzielnicy Wola, został założony 4 listopada 1790 roku i jest najstarszą warszawską nekropolią. Założycielem cmentarza był król Stanisław August, który też osobiście wziął udział jego w poświęceniu. W XIX wieku Powązki były cmentarzem ekskluzywnym, gdzie na pochówek bliskich stać było, tylko majętne osoby. Niestety w czasie II Wojny Światowej Powązki zostały znacznie zniszczone, ale dzięki staraniom Jerzego Waldorffa odbudowano piękne nagrobki, które ciągle zachwycają swoim pięknem. Pochowanych jest tutaj około miliona osób na powierzchni 43 hektary. Cmentarz zwiedza się nie tylko dla wielu znanych nazwisk, ale także z miłości do wspaniałej rzeźby i sztuki nagrobnej.

Spoczywają tutaj tak znane osoby jak m.in.: Władysław Reymont, Czesław Niemen, Bolesław Prus, Stanisław Moniuszko, Jan Parandowski, Leopold Staff, Jan Kiepura, Zbigniew Herbert, Witold Lutosławski, Krzysztof Kieślowski, Edward Śmigły-Rydz, Hugo Kołłątaj, Ignacy Mościcki, Jan Nowak Jeziorański, Irena Sendlerowa, Władysław Bartoszewski, Zbigniew Religa, Bronisław Geremek, Irena Jarocka, Hanka Bielicka, Krzysztof Kolberger, Władysław Hańcza, Jan Kobuszewski, Mariusz Dmochowski, Jacek Kuroń, a także rodzice Fryderyka Chopina.

Nekropolia posiada kilka bram, praktycznie z każdej strony łatwo można dojść. Także prosto można zaparkować auto przy ulicach przyległych do cmentarza lub na parkingu pobliskiego Centrum Handlowego Arkadia. Obecnie Powązki są przede wszystkim zabytkiem i pamiątką historyczną oraz jedną z liczniej odwiedzanych warszawskich atrakcji turystycznych. Cmentarz otwarty jest w sezonie letnim od 7:00 do 20:00, natomiast w sezonie zimowym  od 7:00 do 18:00.

Stare Powązki – spacer z przewodnikiem

Historia warszawskich Powązek

Czytany 2 razy